BIURO HYBRYDOWE

Czy Twoje biuro sprawdzi się w pracy hybrydowej?
Pandemia koronawirusa rozpoczęła się w 2019 roku i wywróciła do góry nogami wiele dziedzin naszego życia. W trosce o zdrowie i komfort pracy swojej załogi, wiele firm zdecydowało się skorzystać z możliwości, jakie daje praca zdalna i praca hybrydowa. Dziś burza związana z COVID-19 nieco ucichła.

My natomiast możemy sprawdzić, jak wygląda nowoczesne biuro w 2023 roku. Nadeszła pora, by porzucić dawne przyzwyczajenia i nauczyć się nowoczesnego stylu pracy.
"Teraz w życiu bardziej zależy nam na bezpieczeństwie i zdrowiu osób, na których nam zależy i które kochamy.
W miejscu pracy chcemy czuć się dobrze. Stało się to jednym z głównych kryteriów przy wyborze miejsca pracy"
Spoglądając na naszą codzienność w ciągu ostatnich kilku lat, wiele się zmieniło. Mogliśmy też obserwować zmieniające się nastroje społeczne - od powszechnej paniki, aż po złość i oburzenie. Kiedy, bojąc się kontaktu z innymi ludźmi, niezbyt chętnie wychodziliśmy z domu, wiele firm wyszło naprzeciw oczekiwaniom swoich pracowników. W wielu branżach praca hybrydowa, obok pracy w trybie home office, stała się codziennością. Korzyści płynące z tego, dość elastycznego, podejścia do miejsca pracy odczuło wiele przedsiębiorstw, a także sami pracownicy. Zdrowie było wtedy priorytetem, ale nawet po wygaśnięciu epidemii część osób wolałaby pracować z domu. Dla nich możliwość pracy hybrydowej stała się istotnym elementem przy wyborze miejsca pracy.
Jako TENGO Group jesteśmy zarówno pracodawcą, zatrudniającym ludzi w kilku europejskich krajach, jak i projektantem nowoczesnych biur. Jesteśmy studiem zajmującym się projektowaniem wnętrz komercyjnych, szybko dostosowaliśmy się do nowej rzeczywistości
Trzy typy przestrzeni do pracy według projektantów TENGO

Zmiany w organizacji pracy i elastyczne podejście wielu firm do miejsca jej wykonywania to fakt. Miały spory wpływ na tworzone przez nas projekty wnętrz biurowych i komercyjnych. Potwierdzają to nie tylko nasze obserwacje, ale także liczne rozmowy z partnerami. Dziś firmy, dla których aranżujemy przestrzeń wokół miejsca pracy, mają często zupełnie inne wymagania, niż przed 2019 rokiem. Naszym zdaniem możemy podzielić rodzaje biur i miejsca wykonywania pracy na trzy grupy:
  • “Urząd Pocztowy” to przestrzeń komercyjna, która wymaga pracy stacjonarnej.
  • “Domowe biuro”, czyli popularne home-office jest natomiast bardziej lub mniej wydzieloną z powierzchni mieszkania przestrzenią do pracy.
  • Praca hybrydowa, która łączy pracę zdalną i stacjonarną wymaga natomiast nowoczesnego, hybrydowego biura.
Nowe standardy dla pracy stacjonarnej

Nie wszystkie branże i firmy mogą pozwolić sobie na elastyczne podejście do miejsca wykonywanej pracy. Przykładem może być wspomniany przez nas Urząd Pocztowy, sklep lub bank. Również niektóre biura wymagają fizycznej obecności pracownika. Projektując wnętrza komercyjne lub planując ich renowację trzymamy się nowych standardów. Dzie często ważne jest zapewnienie pracownikom i osobom odwiedzającym biuro bezpieczeństwa. Czasami wymaga to odpowiedniej aranżacji przestrzeni, innym razem zastosowania nowoczesnych rozwiązań z zakresu wyposażenia wnętrz.
Z tego względu dziś w projekcie biura uwzględniamy między innymi:
  • większą odległość między stanowiskami pracy
  • wydzielenie stref do pracy, spotkań, czy przyjmowania klientów
  • przegrody ochronne i ich odpowiednią odległość od pulpitu
  • obecność środków dezynfekujących
  • odpowiednie oznakowanie na podłodze
Wprowadzenie takich dodatkowych środków bezpieczeństwa nie wpływa przy tym na procesy biznesowe. Dbamy też o to, żeby dodatkowe zabezpieczenia (jak przegrody, oznaczenia o zachowaniu odstępu) były łatwe do demontażu. Pozwoli to na przywrócenie przestrzeni “do normalności”, gdy zajdzie taka potrzeba. Naszym zdaniem przyszłością projektowania biur stanie się jednak biuro hybrydowe. Coraz ważniejsze będzie też zapewnienie sobie komfortowego miejsca pracy w domu lub mieszkaniu.
Jak zaprojektować domowe biuro?

Praca zdalna siedząc na kanapie z laptopem na kolanach nie jest zbyt dobrą praktyką. To raczej rozwiązanie tymczasowe. Wnętrza naszych mieszkań i domów rzadko kiedy miały odpowiednią przestrzeń do pracy. Osoby pracujące w trybie home office przez dłuższy czas starają się jednak zmienić ten stan rzeczy. Część z pracowników zdecydowała się na zakup na stałe wygodnego krzesła biurowego i biurka. Czasami dostarczył je sam pracodawca lub partycypował w kosztach zakupu wyposażenia. Brak odrębnej przestrzeni do pracy to jedna z największych niedogodności pracy zdalnej. Projektanci TENGO pomagają w zapewnieniu komfortowego i ergonomicznego miejsca pracy.
"Problem z koncentracją na pracy to jeden z powodów, dla których chcemy wrócić do biura"
Ciężko jest nam rozwiązać problem zbyt dużej liczby domowników (w szczególności dzieci), przebywających na małej powierzchni. Możemy natomiast sprawić, by wydzielone z powierzchni mieszkalnej miejsce stało się dla Ciebie prawdziwym, domowym biurem. Jeśli możesz wydzielić jedno, choćby niewielkie pomieszczenie - stworzymy tam wygodny gabinet. Nie każdy jednak ma taką możliwość. Nawet bez osobnego pomieszczenia możesz cieszyć się jednak ergonomicznym miejscem pracy.
"Równowaga między życiem prywatnym, a pracą jest jednym z celów domowego biura. Pomożemy w jego zaprojektowaniu!”
Biuro hybrydowe

W trakcie pandemii sporo firm pozwoliło pracownikom pracować z domu lub narzuciło taką konieczność. Od wiosny 2022 roku widzimy jednak stopniową zmianę podejścia, przynajmniej w przypadku niektórych przedsiębiorstw. Często jednak nie wiąże się to z powrotem pracy stacjonarnej - w biurze. Coraz więcej biznesów stawia na pracę hybrydową, która łączy zalety home office i pracy z biura.
"Według różnych badań nawet 60% menedżerów twierdzi, że zarządzanie zespołem jest trudniejsze, gdy współpraca opiera się wyłącznie o spotkania online"
Praca hybrydowa była znana jeszcze przed pandemią. Wtedy często możliwość pracy zdalnej w niektóre dni była formą benefitu dla pracownika. Ciężko było więc mówić o jakimkolwiek dostosowaniu biur i przestrzeni komercyjnych do pracy hybrydowej. Dziś z całą pewnością możemy jednak powiedzieć, że wiemy, jak powinno wyglądać biuro hybrydowe.
"Projektanci TENGO tworzą ergonomiczne miejsca do pracy, wydzielone przestrzenie do spotkań i burzy mózgów, sale konferencyjne i do komunikacji online. Kiedy miejsca pracy nie są na stałe przypisane do konkretnych osób, stosujemy odpowiednie rozwiązania, także technologiczne"
Mowa między innymi o stanowiskach typu “hot desk”, czy zamykanych szafkach na rzeczy osobiste pracowników. Unikniemy wielu problemów, decydując się na intuicyjny system rezerwacji stanowisk i sal konferencyjnych. W dobie częstych rozmów telefonicznych i czatów wideo, przydają się też “budki” z odpowiednim wygłuszeniem akustycznym. Dzięki nim nawet głośna rozmowa nie przeszkadza współpracownikom.
Przykład aranżacji przestrzeni biurowej - jest funkcjonalna i przemyślana
Rozwój firmy często wiąże się z koniecznością zwiększania liczby miejsc pracy. W skrajnych przypadkach może to powodować zbyt duże ich zagęszczenie. Z pewnością nie wpływa to dobrze na komfort, bezpieczeństwo i efektywność pracy. Zwiększenie zatrudnienia może więc przynieść efekt odwrotny do spodziewanego.

Także z tego powodu biuro hybrydowe zaprojektowane przez TENGO może być idealnym rozwiązaniem. Wykonywanie pracy częściowo w trybie home office pozwala też uczynić dotychczasowe biuro bardziej przestronnym i wygodnym. Niektóre firmy dzięki temu podejściu mogą także zamienić biuro na mniejsze - to też przyniesie spore profity.

Coraz częściej w biurach, kosztem części stanowisk pracy, pojawiają się przestrzenie nieformalne. Pomieszczenia typy play room/chillout room pozwalają pracownikom na złapanie oddechu w ciągu dnia Czasem już pod koniec dnia, znajomi z pracy spotykają się w takich miejscach i wspólnie spędzają czas.Nie trzeba raczej dodawać, jak wiele kreatywnych pomysłów powstało w takich sytuacjach!
"Hybrydowe biura przynoszą korzyści nie tylko dla firm i pracowników"
Mniej osób podróżujących każdego dnia do pracy oznacza mniej zatłoczone przestrzenie publiczne, czy komunikację miejską. Część osób w trakcie pracy zdalnej wybiera też pracę niekoniecznie z domu. Zyskują na tym kawiarnie, biblioteki i inne miejsca. Sami pracownicy, nie muszą codziennie dojeżdżać do biura, mogą natomiast zaoszczędzić sporo czasu. Spędzają go zwykle z rodziną i przyjaciółmi lub oddają się swoim pasjom. Praca hybrydowa nie powinna mieć więc negatywnego wpływu na wydajność w pracy. Jest wręcz przeciwnie!
"TENGO dostosowało się już do nowych warunków. Projektujemy biura hybrydowe dla naszych klientów. Czy Ty też jesteś gotowy na zostanie bardziej hybrydowym?"