Ćwiczenia przy biurku - zadbaj o swoje zdrowie i komfort w pracy

Ilu z nas zastanawiało się, jak wiele czasu spędzamy każdego dnia w pozycji siedzącej? Praca przy biurku, jazda w samochodzie, obiad w restauracji i wieczorny odpoczynek na kanapie… Według niektórych statystyk spora część pracowników biurowych spędza na siedząco prawie 16 godzin! Statystyka pokazuje być może wartości, które nie dotyczą Ciebie. Każdy może jednak poświęcić kilka chwil i zadbać o swoje zdrowie w pracy. W zachowaniu dobrego stanu fizycznego i w poprawie komfortu pomogą ćwiczenia przy biurku. Przedstawimy dziś kilka z nich.
Praca na siedząco przy biurku jest wygodna… czyżby?
Dla znacznej liczby osób praca przy biurku to synonim komfortu. W rzeczywistości okazuje się jednak, że może prowadzić do wielu problemów, zarówno ze zdrowiem, jak i dobrym samopoczuciem. Długotrwałe spędzanie czasu w jednej pozycji może być dla organizmu równie niekorzystne, co ciężka praca fizyczna. Jak się jednak okazuje, nawet krótkie przerwy w pracy i zmiana pozycji mogą przynieść wspaniałe rezultaty.
Regularne ćwiczenia przy biurku, a nawet robienie sobie krótkich przerw (choć wtedy musimy na chwilę odejść od biurka, przejść się, rozprostować…) pozwalają uniknąć schorzeń kręgosłupa, bólu karku, problemów z krążeniem, a nawet wzrokiem. Lekarze i fizjoterapeuci zachęcają do wykonywania serii krótkich ćwiczeń co 45-60 minut. Możesz wykonywać ćwiczenia przy biurku, a co dwie godziny odejdź od niego na kilka minut. Poza dobrym wpływem na zdrowie, krótka przerwa od pracy pozwoli oczyścić umysł i znów się skoncentrować. To właśnie ze względu na korzyści płynące ze zmiany pozycji przy pracy, bardzo dobrym rozwiązaniem jest praca przy biurku z regulacją wysokości.
Ćwiczenia przy biurku
Spora część pracowników biurowych nie czułaby się zbyt dobrze, gdyby inni obserwowali ich ćwiczenia. Z tego względu wiele ćwiczeń przy biurku jest dość dyskretnych. Wykonując je nie zwrócisz na siebie uwagi.
Niektóre ćwiczenia warto natomiast wykonywać w grupie. Wzajemne motywowanie się i ustalone godziny wspólnych ćwiczeń pozwolą zachować ich regularność. W tym celu warto skorzystać z dodatkowej przestrzeni w biurze. Często w projektach wnętrz biurowych uwzględniamy ją - to obszerna kuchnia, duża sala konferencyjna lub pokój do rekreacji i odpoczynku. Są świetnymi miejscami do krótkich sesji ćwiczeń w biurach! Coraz więcej firm nie tylko na to pozwala, ale wręcz zachęca do dbania o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Wprost przekładają się w końcu na efekty naszej pracy.
Biurowe ćwiczenia na kręgosłup
Choć podczas długotrwałej pracy na siedząco cały nasz organizm “dostaje w kość”, najwięcej dolegliwości wiąże się z kręgosłupem. Powodują bóle karku i pleców, a także poważniejsze skutki. Jednymi z najprostszych ćwiczeń szyjnego odcinka kręgosłupa są ruchy głową. Możesz na przemian pochylać i unosić głowę lub kręcić nią w lewo i prawo. Dobrym ćwiczeniem dla rozluźnienia mięśni karku są też okrężne ruchy głowy.
Dobrym ćwiczeniem są też okrężne ruchy ramion, wymachy, skręty tułowia i skłony. Rozluźnisz swoje mięśnie i zadbasz o kręgosłup, gdy powtórzysz każde z nich kilkukrotnie.
Rozluźnienie dłoni - ćwiczenia dla osób spędzających czas w pracy przy klawiaturze
Ból w nadgarstkach, a nawet wrażenie, że nasz uścisk dłoni nie jest zbyt silny, to częsta przypadłość. Cierpimy na nią ze względu na wielogodzinne korzystanie z komputera - klawiatury i myszki. Już w przeszłości podobne dolegliwości spotykały osoby piszące dużo na maszynie. Możemy zadbać o nasze nadgarstki i dłonie, wykonując proste ćwiczenie. Najlepsze z nich wymaga użycia piłeczki, którą przez kilkanaście-kilkadziesiąt sekund po prostu mocno zgniatamy. Możemy też na przemian rozprostowywać palce i mocno zaciskać pięści.
Dla rozluźnienia stawów i zadbania o nasze ręce, wykonujemy też inne ćwiczenia. Spleć ze sobą palce i wykonuj dłońmi ruchy w różnych kierunkach. Możesz też rozciągać całą dłoń i poszczególne palce, choć trzeba robić to z umiarem.
Ćwiczenia oddechowe w biurze i poprawa krążenia
Bardzo prostym ćwiczeniem przy biurku jest wzięcie kilku głębszych wdechów. Powinniśmy poczuć, jak powietrze wypełnia całą klatkę piersiową, zachowajmy przy tym wyprostowaną pozycję i uniesioną brodę. Przytrzymaj powietrze przez kilka sekund i powoli je wypuść. Taka sekwencja powtarzana kilkanaście razy pozwoli nie tylko na dotlenienie się, ale też oczyszczenie głowy i zmniejszenie napięcia. Możesz przy każdym wdechu unosić ręce do góry, a wydychając powietrze - opuszczać je w dół.
Do kilku biurowych ćwiczeń użyjemy też swoich stóp. To najbardziej dyskretne ćwiczenia przy biurku. Wystarczy wielokrotnie unosić palce u stóp, a następnie podciągać je do śródstopia. Takie ćwiczenie pozytywnie wpływa na poprawę krążenia w całym organizmie.
W niniejszym artykule opisaliśmy bardzo podstawowe ćwiczenia, które każdy może wykonać przy swoim biurku. Warto pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie i próbować nowych rozwiązań - mogą okazać się dla Ciebie bardziej korzystne. Jeśli natomiast czujesz ból lub dyskomfort (np. w karku, plecach, nadgarstku), nie czekaj. Skontaktuj się z lekarzem lub udaj się do fizjoterapeuty. Odpowiednie zabiegi, suplementy diety i indywidualnie dobrane ćwiczenia pomogą w rozwiązaniu problemu.
Dlaczego warto wybrać elektrycznie regulowane biurko?
Co wspólnego mają biurko z regulacją wysokości i zdrowie w miejscu pracy? Dzięki możliwości ustawienia innej wysokości biurka, możesz łatwo zmienić pozycję przy pracy. Wyróżniamy dwa rodzaje takich mebli:
- biurka z manualną regulacją wysokości;
- elektrycznie regulowane biurka.
Różnica między biurkiem sterowanym ręcznie a elektrycznie polega głównie na wygodzie. Oba rozwiązania sprawdzają się jednak doskonale, jeśli chodzi o poprawę samopoczucia w pracy i zadbanie o zdrowie pracownika.
Coraz częściej biurka z elektryczną regulacją wysokości trafiają też do naszych projektów mieszkań i domów. Nic dziwnego - coraz więcej osób pracuje dziś także zdalnie - z domu. Także tam możemy pracować w optymalnych warunkach!