Zwierzęta w biurze - czy to dobry pomysł?

Zastanawiasz się, czy można przyprowadzić psa do biura? A może chcesz, aby w Twoim biurze zamieszkał kot? Obecność zwierząt w biurze ma sporo korzyści, choć też pewne wady. Przede wszystkim warto jednak skonsultować swój zamiar ze współpracownikami. W dzisiejszym artykule postaramy się podpowiedzieć, czy zwierzęta w miejscu pracy to dobry pomysł.

Obecność zwierząt w biurze zmniejsza napięcie i poziom stresu

Warto zacząć od tego, że przyprowadzenie psa lub kota do biura potrafi znacznie poprawić atmosferę w miejscu pracy. Plątające się między nogami pracowników zwierzęta obniżają poziom napięcia i zmniejszają stre. Ponadto wiele osób dodaje w tej sytuacji, że obecność zwierząt w biurze wzmacnia relacje w zespole. Spędzenie kilku chwil z “biurowym” pupilem na zabawie, czy wyjście z psem na krótki spacer są świetnymi sposobami na oczyszczenie swojego umysłu. Dzięki temu produktywność wzrasta, pracownicy zajmujący się zwierzętami mogą też odczuć poprawę samopoczucia.
Oderwanie się od pracy na kilka chwil wzmaga kreatywność. Wszystko to sprawia, że mimo poświęcenia części czasu na opiekę nad pupilem, efekty pracy mogą być znacznie lepsze. Obecność zwierzaka często doceniają też klienci i partnerzy odwiedzający Twoją firmę. Pupil w biurze staje się tematem do rozmowy w przyjaznej atmosferze. Możemy liczyć na szybkie stworzenie świetnych relacji z rozmówcą.

Jakie zwierzęta warto przyprowadzić do biura?

Zwykle w kontekście zwierząt w biurze mówimy o psach i kotach. Oba gatunki mogą być niezwykle przyjaźnie nastawione do człowieka. Inną drogą jest wyposażenie biura w akwarium, terrarium lub klatkę z gryzoniem. Taki zwierzak zwykle zamieszkuje w biurze na stałe. W zależności od gatunku musimy jednak dobrze przemyśleć, jakiej opieki wymaga. Ważne jest też zaspokojenie wszystkich potrzeb pozostającego w biurze pupila także w dni wolne.
Jeśli myślimy o psie lub kocie w biurze, nasz pupil powinien mieć odpowiedni temperament. Obecność agresywnego, strachliwego lub wymagającej wiele atencji zwierzęcia w biurze nie będzie najlepszym pomysłem. Jeżeli natomiast nasz pupil jest przyzwyczajony do kontaktu z wieloma osobami, a do tego ma przyjazny charakter - powinien świetnie czuć się w Twoim miejscu pracy!

Jakie korzyści przynosi obecność zwierząt w biurze?

Wiele osób zastanawia się, czy przyprowadzenie zwierzaka do biura to dobry pomysł. Czasem najlepszym rozwiązaniem jest po prostu sprawdzenie tego. Wcześniej upewnij się jednak, że inne osoby w Twoim miejscu pracy nie będą miały nic przeciwko.
Podsumowując, największe korzyści wynikające z obecności zwierząt w biurze to:
- obniżenie napięcia
- mniej stresu
- pozytywna atmosfera
- współpraca w zespole
- zaciekawienie klientów
- większa produktywność

Dużym plusem bez wątpienia będzie też zwiększona aktywność pracowników. Konieczność wyprowadzenia psa lub krótka przerwa na zabawę z pupilem pozwolą na chwilę odetchnąć od obowiązków. Po takiej przerwie wracamy do pracy z nowym zapasem energii!

Zabranie zwierzęcia do biura może też być korzystne dla naszego pupila

Skupiamy się głównie na tym, jakie korzyści mogą odczuć pracownicy biura, do którego przyprowadzimy psa lub kota. Warto jednak dodać, że również samopoczucie zwierzaka może ulec poprawie. Zamiast zostawać na wiele godzin samo w domu, będzie miało towarzystwo przez cały dzień. Zabawy z robiącymi sobie krótkie przerwy pracownikami mogą zastąpić długi spacer z właścicielem. Przede wszystkim pupil może przebywać przez długi czas w obecności swojego właściciela.

Przygotowanie biura na obecność zwierząt

Jeśli decydujemy się na przyprowadzanie swoich pupili do biura, warto zadbać o ich komfort. Jak zapewnić dobre warunki zwierzakowi? Wszystko zależy od tego, o jakim zwierzęciu mowa. Te, które trzymamy w niedużej klatce (gryzonie, gady, pająki) muszą po prostu mieć własny kąt. Znacznie bardziej wymagające są natomiast psy i koty. W ich przypadku należy zadbać o odpowiednie legowisko, czy odgrodzenie pewnej przestrzeni, do której zwierzę będzie miało dostęp.

Myśląc o zwierzęciu w biurze, które będzie miało swobodny dostęp do większej przestrzeni, musimy mieć na uwadze potencjalne zniszczenia. Wtedy należy pomyśleć o zabezpieczeniu kabli, istotnej dokumentacji, czy wartościowych elementów. Wiele zależy jednak od tego, czy nasz biurowy pupil jest skory do gryzienia nóg krzeseł, czy napotkanych przedmiotów. Często dobrym rozwiązaniem będzie po prostu użycie sprayu zachęcającego do takich działań.
Nie możemy zapominać także o strefie odpoczynku dla zwierzęciu, dostępie do wody i karmy. Zwierzak mógłby się też źle czuć w miejscu głośnym, czy tam gdzie panują skrajnie wysokie lub niskie temperatury. W przypadku kotów często musimy też zadbać o odpowiednie ogrodzenie miejsca, w którym przebywa.

Jakie minusy może mieć przyprowadzanie psa do biura?

Choć jesteśmy zwolennikami obecności zwierząt w miejscu pracy, chcemy przedstawić wszystkie aspekty przyprowadzania zwierzęcia do biura. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy pracownicy danej organizacji nie mają uczulenia, na przykład na sierść psa lub kota. Jeśli tak, przyprowadzenie zwierzęcia do pracy mogłoby wiązać się z pogorszeniem ich samopoczucia.
Kolejny aspekt wiąże się z potencjalnymi zniszczeniami. Zwierzaki, szczególnie pozostawione bez nadzoru, czy bez odpowiedniej dawki zabawy, są skore do psot. O ile pogryzione elementy mebli lub sierść na wykładzinie to kwestie estetyczne, to zjedzenie ważnej faktury lub przegryzienie przewodu z firmowym Internetem mogą być nie lada problemem…. Możemy jednak w dużej mierze uniknąć tych problemów, odpowiednio zabezpieczając wspomniane miejsca i przedmioty.

Chwilowy trend, czy przyszłość pracy w biurze?

W ostatnich latach obserwujemy coraz częstszą obecność zwierząt w biurach. Być może wiąże się to z długotrwałą pracą sporej części pracowników z domu. Nasze zwierzęta przyzwyczaiły się do stałego towarzystwa domowników, my natomiast doceniliśmy korzyści przebywania z nimi. Jesteśmy pewni, że “moda na biurowego pupila” nie minie zbyt szybko. Powodów jest kilka, ale przede wszystkim wiele osób (w tym właściciele firm, czy kadra managerska) przekonało się, że obecność zwierząt w miejscu pracy ma spore korzyści dla nich, pracowników i samej organizacji.
Zwierzęta mogą stać się elementem przyszłej kultury pracy. Szczególnie myśląc o hybrydowym modelu pracy powinniśmy uwzględnić ich potencjalną obecność w miejscu pracy. Ich obecność idealnie się też wpisuje w trend zrównoważonego podejścia do pracy i życia.
Na koniec, musimy podkreślić istotną kwestię. Obecność zwierząt w biurze i wynikające z tego korzyści zależą od wielu aspektów. Musimy zwrócić uwagę na rodzaj wykonywanej pracy i jej miejsce. Zawsze należy skonsultować plan przeprowadzenia zwierzęcia do biura ze swoimi współpracownikami i przełożonym.