Projekt sali konferencyjnej - który układ stołów jest najlepszy?

W większości biur sala konferencyjna to obowiązkowy element wyposażenia wnętrza. O ile powszechnie wiadomo, że sama obecność takiego pomieszczenia ma wiele zalet, czasem warto zastanowić się nad jej układem.Jaki jest najlepszy? Jak zaplanować projekt sali do spotkań w biurze? W dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić główne zalety kilku popularnych schematów rozmieszczenia stołów konferencyjnych.
Jaki układ stołów do sali konferencyjnej wybrać?
Projektanci Tengo często uwzględniają sale konferencyjne w projektach wnętrz biurowych. Nic dziwnego - ten element aranżacji biura spełnia oczekiwania naszych klientów. We wnętrzach komercyjnych o większej powierzchni często gospodarujemy więc miejsce nawet na kilka salek konferencyjnych. Szczególnie w przypadku pomieszczeń o nieco większej powierzchni warto zastanowić się nad układem stołów. Jest kilka możliwości, z których każda ma pewne zalety i wady.
W niewielkich salkach konferencyjnych do biura zwykle mamy nieco mniej możliwości. W każdym wypadku wiele zależy jednak od przeznaczenia salki - czy ma służyć do zespołowych spotkań, uczestnictwa w wideokonferencjach, a może do organizacji szkoleń. Układ stołów w salce konferencyjnej zależy również od jej wyposażenia. Jeśli uczestnicy mają korzystać z tablicy magnetycznej, projektora lub wyświetlacza multimedialnego, warto zadbać o odpowiednie rozmieszczenie stanowisk. Nie powinno też utrudniać przemieszczania się uczestników spotkań, co pozwoli zachować duży komfort i bezpieczeństwo pracy.
Sala konferencyjna w kształcie podkowy lub litery “U”
Schemat rozmieszczenia stołów w salkach konferencyjnych o nieco większej powierzchni często ma kształt litery “U”. Ułożenie stołów w kształcie podkowy jest idealne, jeśli planujesz używać salki do szkoleń, prezentacji audiowizualnych lub nieco większych konferencji. Stoły umieszczamy wtedy na trzech ścianach prostokąta, czwarta pozostaje wolna. Dzięki temu osoba prowadząca spotkania ma odpowiednią ilość miejsca, a wszyscy uczestnicy konferencji widzą prowadzącego. Taki układ świetnie sprawdza się podczas różnych prezentacji, czy wideokonferencji, w której uczestniczy sporo osób.
Wszystkie osoby znajdujące się w sali konferencyjnej w kształcie podkowy mają dobry widok, mogą zabierać głos i są widoczni w trakcie czatu wideo. Minusem może być jednak nieco mniejsza maksymalna liczba uczestników spotkania w sali o danej powierzchni.
Kameralna sala konferencyjna z jednym stołem
Projekt sali konferencyjnej z wykorzystaniem jednego, dużego stołu pozwala zapewnić świetne warunki do współpracy. To idealny układ sali do spotkań niedużego zespołu, składającego się z kilku do kilkunastu osób. W tym wypadku krzesła lub fotele są rozmieszczone dookoła blatu.
Przy sali konferencyjnej w układzie kameralnym wielkość stołu zależy w dużej mierze od wielkości samego pomieszczenia. Duże wrażenie robią stoły z litego drewna, których blat składa się z jednego, elementu. Warto w tym wypadku zadbać o odpowiednie oświetlenie blatu stołu konferencyjnego.
Sala konferencyjna do biura, układ audytoryjny
Kolejną propozycją jest audytoryjny układ sali konferencyjnej. Często nazywamy go układem szkolnym. Polega na umieszczeniu w pomieszczeniu wielu rzędów długich stołów, przy których uczestnicy siedzą na ławach lub w fotelach. Takie rozlokowanie uczestników spotkania jest idealne w trakcie przeprowadzenia szkoleń, czy prezentacji. Na stosunkowo niedużej powierzchni zmieści się także więcej osób, niż przy innych układach.
Warto jednak zaznaczyć, że sale konferencyjne w układzie audytoryjnym nieco utrudniają uczestnikom współpracę. Ten układ niezbyt dobrze sprawdza się też w pracy zespołowej.
Mobilne stoły - spraw, by sala konferencyjna była wielofunkcyjna
Nie wiesz, który układ stołów w sali konferencyjnej jest najlepszy? Nic dziwnego, zwykle firmy mają zróżnicowane potrzeby. Nie musisz zatem wybierać jednego sposobu rozlokowania uczestników spotkań. Mobilne stoły i odpowiednia liczba sztaplowanych krzeseł pozwolą w kilka chwil przygotować salę konferencyjną tak, by idealnie nadawała się do konkretnego zastosowania.
Naszym zdaniem takie elastyczne rozwiązanie jest najlepsze. Doskonałym uzupełnieniem będą też ściany zamienione w gigantyczne tablice magnetyczne, czy ekran z możliwością łatwej zmiany położenia. W zależności od potrzeb możesz wtedy stworzyć niemal dowolny układ sali. Produktywność spotkań wzrośnie, a jedna sala konferencyjna zastąpi kilka, co sprzyja budżetowi na wyposażenie biura!